środa, 3 listopada 2021

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarz Komunalny i Cmentarz Stary w Leżajsku

Znalazłam w Internecie piękną sentencję. Nie znam autora, ale pozwolę sobie zacytować:
"Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę
- za szybko, za rano, za nagle.
Dopada po pracy, przed kąpielą, po obiedzie.
Przychodzi w czwartek, a przecież mogłaby w sobotę.
Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje.
Przychodzi i zostawia ból.
Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienia ..."



Spotkanie z rodziną na cmentarzu to nie tylko modlitwa, wspólne zapalanie świeczek, rozmowa zawsze owocuje odkrywaniu rodzinnych historii, koligacji, tajemnic, w tym także tematów tabu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
***
Stary Cmentarz w Leżajsku. Zapomniany. Kiedyś cmentarz stary znajdował się i po prawej i po lewej stronie ulicy Rzeszowskiej. Po prawej stronie nie ma śladu po grobach. 
 

Po lewej stronie ulicy niewiele zachowało się grobów. więcej piszę w poście na blogu Cmentarz Stary w Leżajsku
Spotkałam na starym cmentarzu Andrzeja Doginacza, miałam okazję długo z nim rozmawiać. Andrzej mieszka obok cmentarza, opiekuje się grobami, czasem rozmawia z ludźmi, którzy są zainteresowani osobami tutaj pochowanymi. 
Niedawno zauważył, że na nagrobku Teresy Biederman (ur 1816 - zm. 13 marca 1885) brakuje płaskorzeźby. Został tylko napis "Ufundowały wdzięczne dzieci Aleksander i Teofila Ossolińscy". Płaskorzeźbę odnalazł w trawie, oczyścił i ponownie przykleił na postumencie.
 
 
 
W tym roku został odrestaurowany grób Marii z Fruzińskich Luckschandel (ur. 1824 w Lubaczowie). Maria była żoną Bazylego Kiszakiewicza, a po śmierci męża poślubiła Antoniego Luckschandla. Pracowała na poczcie, jako poczmistrzyni. Budynek poczty i telegrafu znajdował się w kamienicy Anfanga. Pan Antoni Lukszandel uszanował i wykonał ostatnią wolę swojej zmarłej żony Marianny. Zmarła w roku 1899. Kazał pochować ją na cmentarzu tuż obok swojej realności. Grobowiec w części znajdował się na prywatnej posesji p. Furdynowej.
Antoni Luckschandel wieloletni radny był kierownikiem Urzędu Podatkowego w okresie przedautonomicznym, prokuratorem w Leżajsku. Zgromadził ok. 40 tys. koron. Przeznaczył pieniądze z części sprzedanego majątku na stypendium dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z biednych rodzin, sierot, a w swoim testamencie przeznaczył na Szpital Ubogich (Dom Przytulisko Starców) 2000 koron i na ochronkę 1000 koron. Antoni Lukszandel spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku. 


Linki:
Cmentarz Stary w Leżajsku
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...