czwartek, 26 października 2017

Cmentarz Stary w Leżajsku

W XIX wieku mieszkańców Leżajska grzebano na cmentarzu parafialnym (po lewej stronie ulicy Rzeszowskiej w kierunku Rzeszowa). To Cmentarz Stary.
Przy wejściu na cmentarz po lewej stronie stoi grób Andrzeja i Tekli Serafinów.





Widok ze Starego Cmentarza
Dzisiaj na tym cmentarzu znajduje się jeszcze kilka, już prawie zapomnianych grobów. 

Spoczywają tam znamienici leżajszczanie, wśród nich stoi grób księdza Józefa Graffa.

Józef Graff [*1798- 24 Mar 1886]. Długoletni (od 1854) proboszcz i dziekan rzymskokatolickiej parafii leżajskiej, był kanonikiem, radnym miejskim, powiatowym inspektorem szkolnym w latach pięćdziesiątych XIX wieku. W 1878 roku (w jubileusz 50-lecia kapłaństwa) nadano mu tytuł honorowego obywatela Leżajska.



***
Grobowiec Rodziny Graffów

***

Aniela z Graffów Wodzińska ur 7.07.1845 - zm. 20.03.1886. Bratanica ks. Józefa Graffa. Żona Mariana Juliana Wodzińskiego herbu Jastrzębiec, był posłem na Sejm do Wiednia. W 1864 zastępca burmistrza, wieloletni sekretarz miejski (na stanowisku sekretarza przepracował 50 lat). Honorowy obywatel Leżajska. Julian Wodziński spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku. Grobowiec - główna aleja, na rogu.










***
Leon Dzierżyński 
Był notariuszem? adwokatem? Wg spisu Krakowskiej Izby Adwokatów z 1910 roku w Leżajsku adwokatami byli dr. Berger Aron Eliasz vel Arnold, Grychowski Wiktor - wuj Furgalskiego, Scheinbach Chaim. W Nisku adwokatem był Franciszek Dzierżyński.



***
Teresa Biederman ur 1816 - zm. 13 marca 1885. Ufundowały wdzięczne dzieci Aleksander i Teofila Ossolińscy.


***
Maria z Wodzińskich Reichardowa (*9.06.1882- zm. 17.04.1957). Zmarła w Gliwicach, pochowana na Starym Cmentarzu w Leżajsku. Była nauczycielką szkoły żeńskiej. Przewodziła oddziałowi żeńskiemu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, założonego we Lwowie w roku 1867.




Na grobie umieszczona jest tablica z informacją o jej synie Andrzeju Reichardzie.
Andrzej Reichard de Reichardsperg ur. 7.12.1911. Student Politechniki Lwowskiej, zamordowany 31.10.1942 przez hitlerowców w obozie Sachsenhausen. 

***
Elżbieta z Graffów Peitlerowa siostra Anieli z Graffów Wodzińskiej



***

Maria z Fruzińskich Luckschandel ur. 1824 w Lubaczowie. Żona Antoniego Luckschandla, I v. Bazylego Kiszakiewicza. Zmarła w roku 1899. Poczmistrzyni w Leżajsku. Budynek poczty i telegrafu znajdował się w kamienicy Anfanga. 
Antoni Luckschandel wieloletni radny był kierownikiem Urzędu Podatkowego w okresie przedautonomicznym, prokuratorem w Leżajsku. Zgromadził ok. 40 tys. koron. Przeznaczył pieniądze z części sprzedanego majątku na stypendium dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z biednych rodzin, sierot, a w swoim testamencie przeznaczył na Szpital Ubogich (Dom Przytulisko Starców) 2000 koron i na ochronkę 1000 koron.
Pan Antoni Lukszandel uszanował i wykonał ostatnią wolę swojej zmarłej żony Marianny (+ 1899) - leżajskiej poczmistrzyni. Kazał pochować ją na cmentarzu tuż obok swojej realności. Grobowiec w części znajdował się na prywatnej posesji p. Furdynowej.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...